Rotary District 9685 AWARDS Honour Board
District Governor’s Shield
For outstanding achievement across the five Avenues of Service by a Large Club
Special Contribution to organising District events such as: PETS, District Assembly, District Conference, District Changeover, RYLA, RYPEN , MUNA, etc
      
2020-21   Wahroonga & Beecroft
2019-20   Lower Blue Mountains
2018-19   Turramurra
2017-18   Lower Blue Mountains
2016-17   Lower Blue Mountains
2015-16   Wahroonga & Lower Blue Mountains
2014-15   Carlingford
2013-14   Erina
       
District Governor’s Trophy for Small Clubs
For outstanding achievement across the five Avenues of Service by a Small Club
Special Contribution to organising District events such as: PETS, District Assembly, District Conference, District Changeover, RYLA, RYPEN, MUNA, etc
     
2020-21     Brisbane Water & North Sydney 
2019-20   Crows Nest
2018-19   Blackheath
2017-18   The Hills-Kellyville
2016-17   The Hills-Kellyville
2015-16   Umina Beach
2014-15   Belrose
2013-14   The Hills-Kellyville
       
District Service to Rotary
For individual Rotarians who have made a considerable contribution beyond the Club    and/or District
     
Haran Ramachandan - Services to the Rotary Foundation
Barry Starr - Services to Youth Exchange
Jo Karaolis AM - Services to Wahroonga Rotary Club
Lucian Keegel, Norm and Cheryl Kitto - R100 Award
    Sandra Castley - Excellence in Service to Humanity (Non Rotarian)
2019-20   Paul Rogers - Services to frontline workers during Bushfires
    Sue and Ray Rice - Services to Youth Exchange
    Ward Pollard - Services to Rotary Youth Enrichment Programme (RYPEN)
     
2018-19   Trina Phillips - NSW Police Officer of the Year Awards
    Bill Forsyth - Photographer
    Jade Catherall - Communications
     
2017-18   PDG John Dodd - Rotary Youth Exchange
     
2016-17   PDG David and Anne Rands - Rotary Foundation
    Jade Catherall - Communications
    Raylene Jarvis - Conference
    Bill Forsyth - Photographer
    Ian Cameron - Public Relations
    Russell Grove - Assistant Governor
    Margaret Sachs - Vocational Service
     
2015-16   Barry Starr - Mosman
    PDG Tony Castley
2014-15 Jade Catherall - Youth
  Allen Horrell - Assistant Governor
  Les Walsh - Communications
  Alison Bowland - Rotary Youth Exchange Secretary
     
2013-14   PDG Bob Aitken AM
PDG Bruce Allen
PDG Tony Castley
PDG Monica Saville
PDG Jennifer Scott
PDG Harold Sharp
     
Membership Growth Award
For the highest growth in active membership by a Large Club
     
2020-21   Upper Northern Beaches
2019-20   Castle Hill
2018-19   Lane Cove
2017-18   Woy Woy
2016-17   Gosford City
2015-16   Upper Northern Beaches
2014-15   Crows Nest
2013-14   Turramurra
     
Membership Growth Award for Small Clubs
For the highest growth in active membership by a Small Club
     
2020-21   Balgowlah
2019-20   Kurrajong North Richmond
2018-19   Brookvale
2017-18   North Sydney Sunrise
2016-17   The Ponds
2015-16   The Ponds
2014-15   Kincumber
2013-14   Central Blue Mountains
     
Golden Quill Award for Public Relations
Awarded to the Club generating the best Public Relations for the year
     
2020-21   Lower Blue Mountains (Large Club), Mosman (Small Club)
2019-20   Lower Blue Mountains
2018-19   Mosman
2017-18   Turramurra
2016-17   Lower Blue Mountains
2015-16   Lower Blue Mountains
2014-15   Mosman
2013-14   Ellissa Nolan (Lower Blue Mountains)
     
Noel McDonald Bulletin Award
Awarded to a Large Club with the Best Club Bulletin
     
2020-21   North Gosford
2019-20   Ryde
2018-19   Ryde
2017-18   West Pennant Hills & Cherrybrook
2016-17   Woy Woy
2015-16   Springwood
2014-15   Springwood
2013-14   Lower Blue Mountains
     
Bulletin Award for Small Clubs
Awarded to a Small Club with the best Club Bulletin
     
2020-21   Brisbane Water
2015-16   Not awarded
2014-15   Pennant Hills
2013-14   Berowra
     
Norm Roach Website Memorial Award
Awarded to a club with the best website
     
2020-21   Lane Cove (Large Club) , Erina (Small Club)
2019-20   Erina
2018-19   Central Blue Mountains
2017-18   Woy Woy
2016-17   Ryde
2015-16   Kincumber
2014-15   Turramurra
2013-14   Gosford North
     
Vocational Excellence Awards
For individuals with a proven record of dedication and high achievement in the pursuit of excellence in their chosen vocation to the benefit and advancement of their vocation
     
Refer separate Honour Board
     
Vocational Service Award
For large club with outstanding and comprehensive Vocational Service through involvement in District programs and Club initiatives that may also include an outstanding special Vocational program or project
     
2020-21   West Pennant hills/Cherrybrook
2019-20   Wahroonga
2018-19   Wahroonga
2017-18   The Hills-Kellyville
2016-17   Wahroonga
2015-16   Lower Blue Mountains
2014-15   Belrose
2013-14   Roseville Chase
     
Vocational Service Award for Small Clubs
For a small club with outstanding and comprehensive Vocational Service through involvement in District programs and Club initiatives that may also include an outstanding special Vocational program or project
     
2020-21   North Lakes Toukley
2015-16   Not awarded
2014-15   Not awarded
2013-14   Belrose
     
Rotarian Vocational Excellence Award
The Graham Turnidge Shield
Awarded to an exemplary Rotarian who has enhanced the image of Rotary through commitment, integrity and excellence in their vocation and service to Rotary
     
2020-21   Bobby Redman
2019-20   Not Awarded
2018-19   Dr Phuoc Vo OAM
2017-18   Peter Kirkwood OAM
2016-17   Barry Starr
2015-16   Angelo Raveane
2014-15   PDG Marilyn Mercer
2013-14   Les Walsh
     
Community Service Award
For a large club with outstanding and comprehensive Community Service through involvement in District programs and Club initiatives that may also include an outstanding special Community program or project
     
2020-21   Lower Blue Mountains
2019-20   Lower Blue Mountains
2018-19   Lower Blue Mountains/Northbridge
2017-18   Turramurra
2016-17   The Hills-Kellyville
2015-16   Gosford North
2014-15   Turramurra
2013-14   Roseville Chase
     
Community Service Award for Small Clubs
For a small club with outstanding and comprehensive Community Service through involvement in District programs and Club initiatives that may also include an outstanding special Community program or project
     
2020-21   The Hills Kellyville
2019-20   North Ryde
2015-16   Not awarded
2014-15   Winston Hills
2013-14   Belrose
     
Australian Rotary Health Award
Based on total Club financial contributions to Australian Rotary Health for the Rotary year, and on Club initiatives e.g. Mental Illness Awareness Forums, etc
     
2014-15   North Ryde
2013-14   St Ives
     
International Service Award
Awarded to a large club with outstanding and comprehensive International Service through involvement in District programs and Club initiatives that may also include an outstanding special International program or project
     
2020-21   Wahroonga
2019-20   E-Club of Greater Sydney
2018-19   E-Club of Greater Sydney
2017-18   Erina
2016-17   Epping
2015-16   Mosman
2014-15   Carlingford
2013-14   Wahroonga
     
International Service Award for Small Clubs
Awarded to a small club with outstanding and comprehensive International Service through involvement in District programs and Club initiatives that may also include an outstanding special International program or project
     
2020-21   Northlakes Toukley
2019-20   The Hills Kellyville
2015-16   No longer awarded
2014-15   Winston Hills
2013-14   Macquarie Park
     
The Learning and Development Award for Large Clubs
     
2020-2021   Wahroonga
     
The Learning and Development Award for Small Clubs
     
2020-2021   Kincumber
     
The Rotary Foundation Award
Based on per capita donations to The Rotary Foundation, and on Club initiatives and involvement in programs of TRF such as Ambassadorial Scholars, Grants, etc
     
2020-21   Tony Castley - Distinguished Service Award
2015-16   No Award
2014-15   Beecroft
2013-14   Erina
     
Youth Service Award
For a large club with outstanding and comprehensive Youth Service through involvement in District programs and Club initiatives that may also include an outstanding special Youth program or project
     
2020-21   Beecroft
2019-20   Wahroonga
2018-19   Ryde
2017-18   Ryde & Gosford
2016-17   Mosman
2015-16   Gosford North
2014-15   Roseville Chase
2013-14   Roseville Chase
     
Youth Service Award for Small Clubs
For a small club with outstanding and comprehensive Youth Service through involvement in District programs and Club initiatives that may also include an outstanding special Youth program or project
     
2020-21   Nepean
2019-20   The Hills Kellyville
2015-16   No longer awarded
2014-15   Belrose
2013-14   Belrose